ВИДЕО – Нераскажаната приказна за Прилеп, преку Керамија, подемот во Византија, изградбата на уникатните цркви, па се до Кралот Марко

  Населен уште од праисторијата, со постојан континуитет се до денес, Ридот Маркови Кули и неговата околина, претставуваат место кое

Read more

ВИДЕО – Карчески: Планираме да го издадеме нашиот втор албум до крајот на годинава, периодот на корона криза ќе го искористиме за создавање на нова музика

Гостин во ова интервју на Инфо Компас е басистот и фронтменот на прилепската рок група The Hounds, Златко Карчески. Мислам

Read more

ВИДЕО – Јованоски : Кајтсурфинг е уметност на вода, ова е нов спорт во Македонија со кој се занимаваат само 20-тина луѓе

ИЗВОР: СИТЕЛ Наш соговорник е македонскиот параглајдерист Борјан Јованоски, кој што беше втор на светската ранг листа во прецизно слетување,

Read more

ВИДЕО – Настеска : Жал ми е што мораше да се случи Ковид 19, за да разбереме која жртва ја даваат медицинските сестри во професијата

ИЗВОР: СИТЕЛ Медицинската сестра Елизабета Настеска од Прилеп, која живее и работи во овој град, но по потекло е од

Read more

Кузевски : Поради крајната неодговорност на одредени поединци во Прилеп, страдаше целата заедница, затоа резултатот е ваков како што е

Почитувани сограѓани поминаа 54 дена од првиот официјално регистриран случај на Ковид 19 во нашиот град. Два месеци изминати во

Read more

Здравите животни навики ги нема во наставно-воспитниот процес, да се воведе предметот „Здравје“, фирмите да заштитуваат работниците

Корона-кризата многу ги оптоварува ментално граѓаните. Затоа научниците предлагаат поразбирлива комуникација и едукација со нив и поттик на сопствената одговорност

Read more

ВИДЕО – Црквата Свето Благовештение во Прилеп и за овој Велигден ја организираше традиционалната хуманитарна акција

Црквата Свето Благовештение во Прилеп по 11-ти јубилеен пат ја организираше хуманитарната акција за Велигден со која на околу 110

Read more

ВИДЕО – Ивановски : Најдобрата реклама за ТианДе се задоволните клиенти, тука е нашата предност, производите нудат моментален ефект, а луѓето кои се во овој бизнис веднаш го гледаат бенефитот

  Светската корпорација за здравје и убавина ТианДе во Македонија е присутна повеќе од 6 години. За овој временски период

Read more