Германија доби влада по пет месеци неизвесност

Христијанските демократи на германската канцеларка Ангела Меркел (ЦДУ) и централно-левичарските социјалдемократи (СПД) постигнаа договор за коалиција, со што заврши повеќе

Read more

Во Германија уапсени шест лица што планирале терористички напади

Германската полиција уапси шест Сиријци осомничени дека подготвувале терористички напад во пресрет на божиќните празници.   Сиријците биле уапсени во

Read more

ВИДЕО : Дали некогаш Балканот ќе може да го проследи примерот за меѓусебно помирување како Германија и Франција ?

По повод Денот на примирјето од Првата светска војна и Денот на народната жалост амбасадите на Франција и Германија одржаа

Read more