Заев: Национален консезус за името, кој ќе биде потврден на референдум

Премиерот Заев денес изјави дека верува дека може да се најде национален консензус во функција на решавање на проблемот со името,

Дознај повеќе

Во грчкиот државен врв постои оптимизам за решение за името

Претседателот на грчкиот парламенти и алтернативниот министер за надворешни работи излегоа со оптимистички изјави за затворање на долгогодишниот спор меѓу

Дознај повеќе

Ципрас оптимист за спорот со името, но бара дела, а не зборови

Грчкиот премиер,  Алексис Ципрас вели дека е оптимист за прашањето за името, но дека очекува конкретни чекори од македонската страна.

Дознај повеќе

Нимиц: Не постои магичен предлог, спорот може да се реши идната година

Медијаторот на Обединетите Нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц по денешните разговори во Брисел со

Дознај повеќе
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien