Воена состојба во Турција: Ердоган гневен ги обвинува САД за создавање на „терористичка армија“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека турската воена операција во северна Сирија може да почне во секој момент, во

Read more

Уапсени над 50 вработени на истанбулскиот универзитет „Фатих“

Турската полиција уапси 54 вработени на истанбулскиот универзит „Фатих“, што беше затворен по ланскиот обид за државен удар за кого

Read more

Турција нареди апсење на десетици осомничени членови на ФЕТО

Турските власти денеска издадоа наредба да се уапсат вкупно 56 осомничени членови на Фетулахистичката терористичка организација (ФЕТО), објави турската телевизија НТВ.

Read more