Изложба на фотографии и фото сафари на „Денови на Македонска фотографија 2019“ во Прилеп

На 01.06.2019 година во галеријата на НУЦК „Марко Цепенков“ ќе се одржи 57-мата по ред државна изложба „Денови на Македонска

Дознај повеќе

ВИДЕО – Сакате смеење до солзи – бујрум целата претстава „Викенд на мртовци“ од „Чин 4 Сцена 5“

Со претставата „Викенд на мртовци“ училиштето за театар „Чин 4 Сцена 5 од Прилеп одбележа 12 години од своето постоење.

Дознај повеќе

Премиера на „Арапска ноќ“ во „Војдан Чернодрински“

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ утревечер во 20 часот на матичната сцена на театарот премиерно ќе ја изведе претставата „Арапска ноќ“

Дознај повеќе

Осум претстави во официјалниот дел 54-тиот „Војдан Чернодрински“, Владимир Милчин и Бајруш Мјаку добитници на награда за животно дело

Педесет и четвртото издание на театарскиот фестивал Војдан Чернодрински во Прилеп годинава ќе се одржи од 7 до 15 јуни.

Дознај повеќе

ВИДЕО – „Притисни старт“ – најнова претстава на училиштето за театар „Чин 4 Сцена 5“

Во киното Мис Стон синоќа училиштето за театар „Чин 4 Сцена 5“ ја прикажа својата најнова премиера, претставата „Притисни старт“,

Дознај повеќе

Бугарско издание на поетска книга од прилепчанецот Филип Димкоски

Во  издание на издавачката куќа „Палмира“ од Стара Загора, Р. Бугарија, деновиве од печат излезе бугарското издание на поетската книга

Дознај повеќе

Во Прилеп се одржа Меѓународен концерт на слепите и слабовидните од Балканот

Со наслов  „Слепите од Балканот свират и пеат заедно“ вечерва во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп се одржа меѓународен

Дознај повеќе

„Арапска ноќ“ се подготвува во прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“

Во прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“ се подготвува претставата „Арапска ноќ“ од Роланд Шимелфениг, во режија на Зоја Бузалковска. Премиера

Дознај повеќе

Изложба на цртежи од конкурсот на тема „Маркови Кули – предизвик за сите нас“

Во фоајето на Центарот за култура „Марко Цепенков“ денеска беше отворена изложба на цртежи од наградниот конкурс кој го распиша

Дознај повеќе
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien