22 уметници од земјава и странство дел од уметничкото лето на Центарот за современа ликовна уметност

Во рамки на Прилепското уметничко лето на кое учествуваат 22 уметници од земјава и странство, се одржуваат  традиционалните ликовни манифестации: 62

Дознај повеќе

ВИДЕО – Државата не одделува доволно пари за фестивалот „Пеце Атанасовски“, без тоа нема негов раст и развој

Со дефиле низ центарот на Прилеп и настапи на учесниците на Камената бина во центарот на Прилеп, на плоштадот „Александрија“

Дознај повеќе

ВИДЕО – Младите се помалку се интересираат за фолклорот и традицијата, во Прилеп се одржува семинар за народни песни и инструменти

Вечерва со дефиле низ прилепските улици и настапи на Камената Бина на плоштадот Александрија во центарот на градот започнува 45-тото

Дознај повеќе

ВИДЕО – „Крајот на светот каков што го знаеме“, нова премиера на „Чин 4 Сцена 5“, компилација од 10 кратки сцени

Училиштето за театар „Чин 4 Сцена 5“ ја одржа својата најнова премиера „Крајот на светот каков што го знаеме“ од

Дознај повеќе

Во Прилеп започна 56-тиот Интернационален скулпторски симпозиум „Мермер“

Оваа година се навршуваат 56 години од Интернационалниот скулпторски симпозиум „Мермер“ кој што е во организација на Центарот за современа

Дознај повеќе

Започна Семинарот за изворниот мелос кој е предвесник на јубилејниот 45-ти Фестивал „Пеце Атанасовски“

Од денеска до петок, во рамките на Фестивалот за народни инструменти  и песни „Пеце Атанасовски“ ќе се одржува традиционалниот семинар за

Дознај повеќе

„Карикатурални соништа“ на Крстевски во ликовната галерија на „Марко Цепенков“

Во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“ е поставена изложбата на уметничка карикатура насловена „Карикатурални соништа“ од Златко

Дознај повеќе
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien