ВИДЕО – СДСМ : Исчезнале документите за побарувања од 1.5 милион евра од Општина Прилеп

Facebook
Twitter
Email
Print

Дванаесет години моќниците од локалната власт предводена од Марјан Ристески се богатат на сметка на осиромашените граѓани на Прилеп. За градоначалникот Ристески, ревизорскиот извештај со кој се потврдува криминалното и коруптивно трошење на народните пари, бил обичен плагијат. Градоначалникот треба да знае дека ревизорскиот извештај е доказ во евентуалната кривична постапка, и судот ги прифаќа ваквите документи како докажани факти!  Ова денеска на прес конференција го истакнаа од О.О. на СДСМ Прилеп.

 

Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

 

„Каков плагијат е фактот што државниот ревизор констатирал дека во сметководствената евиденција ги нема документите за побарувања од 90 милиони денари, пријавени во завршната сметка за 2015 година?

 

Наместо празни и очајни обвинувања, Марјан Ристески треба да одговори каде исчезнаа документите за побарувања од 90 милиони денари, или за скоро 1.5 милион евра пари од касата на општина Прилеп?

 

Треба да одговори, зошто дозволил од благајната да се подигаат пари за патни и дневни трошоци, без евиденција кој износ за што се подига, за какви потреби и за кое лице.

 

Дали тие пари се трошеле за партиски потреби на ВМРО-ДПМНЕ?

 

Зошто Ристески префрлил 7.5 милиони денари на повеќе здруженија, без да се донесе план и програма за тоа?

 

На кои граѓански здруженија ги префрлил парите и дали доставиле извештаи до Локалната самоуправа за тоа како ги потрошиле средствата?

 

Доколку Марјан Ристески не сака да одговори на јавноста, убедени сме дека одговорите ќе треба да ги даде пред надлежните органи. Затоа поднесовме и кривична пријава!

 

После 15 октомври, доаѓа нова одговорна и отчетна локална власт, којашто ќе ги троши парите за решавање на проблемите на граѓаните.

 

Завршува времето за лично богатење на грбот на граѓаните!“, рече Миле Талески, член на Советот на Општина Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи