ВИДЕО : СДСМ организира хуманитарна акција

Трета година по ред во организација на Комисијата за образование при ОО СДСМ Прилеп се организира и спроведудва  Хуманитарната акција со доделување на училишни ранци и прибор за деца од социјално загрoзени семејства. Како и претходните години и годинава, триесетина деца од општина Прилеп ќе добијат ранец со училишен прибор за успешен почеток на новата учебна година. Истакнаа денеска на прес конференција од О.О. на СДСМ – Прилеп

Пресконференцијата ја пренесуваме во целост.

 

 

„Акцијата е потпомогната од членството на ОО СДСМ Прилеп со цел да им се излезе во пресрет и малку од малку да им се олесни и така тешката финансиска состојба на родителите и децата од овие семејства.

 

Во изминативе години бевме директни сведоци на осиромашувањето на народот од страна на дпмне . Се иселија многу млади семејства, настана материјално пустошење, остана огромна невработеност. Најодговорен за лошата финансиска ситуација во која се наоѓаат голем дел од семејставта во Прилеп, е Марјан Ристески.

 

Истовремено, со денешно присуство, тука, го изразуваме и нашиот револт пред почетокот на учебната година како воспитно-образовни кадри кои што до ден денес немаа право да се вработат затоа што не ги исполнуваа партиските критериуми на дпмне.

 

Време е ваквото селективно и дискриминирачко владеење да престане. Државата и градот се на народот !

 

После 15 октомври, доаѓа нова одговорна и во функција на народот локална власт што ќе придонесе за решавање на проблемите на граѓаните и подобрување на животот на грѓаните на Прилеп“, истакна Леонардо Ковилоски, регионален коордиинатор на комисијата за образование.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи