Меси има постигнато ист број на голови колку целиот тим на Реал Мадрид заедно

Лионел Меси во својата 30-та година игра на фантастично ниво. Аргентинецот одлично ја започна новата сезона, постигнувајќи 12 гола во само 8 натпревари.

 

Со тоа што Реал Мадрид не постигна гол на последниот натпревар со Реал Бетис, за прв пат после 74 натпревари во популарната Ла Лига, бодовната разлика помеѓу Кралскиот клуб и Барселона изнесува 7 бодови после само 5 одиграни кола од оваа сезона. Секако најголем виновник за тоа е Лионел Меси кој што има постигнато 9 голови, исто колку и целиот тим на Реал Мадрид заедно.

 

По фантастична ланска сезона и слабиот трансфер период кој го имаше Каталонскиот клуб, се очекуваше Реал Мадрид “да се прошета“ во Шпанската лига и да дојде до нов трофеј. Сепак стартот наведува на нешто целосно спротивно.  Барселона, дури и без Осман Дембеле кој требаше да биде нивно најголемо засилување, ја продолжи својата серија на победи со бомбардирањето на Еибар со дури 6 голови за конечен резултат од 6:1. Најзаслужен за високата победа е кој друг ако не Меси со своите 4 гола против тимот од Баскија.

 

На спротивната страна пак, враќањето на Роналдо во составот на Реал по одработувањето на казната од 5 натпревари за туркањето на судијата во супер купот на Шпанија токму против Барселона, помина полошо од очекуваното. Португалецот имаше 12 шута кон голот, од кои само 2 во рамките на самиот гол. За време на овој период, Меси постигна 2 гола против Алавез, 3 гола против Еспањол и 4 гола на последниот натпревар против Еибар.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи