ВИДЕО – ВМРО-ДПМНЕ : Нема плати за „Еурокомпозит“, штрајкот задушен со закани

Хаосот во Еурокомпозит со доаѓањето на оваа Влада продолжува! Вработените се уште ги очекуваат ветените 3 плати за 45 дена, но поминаа 100 дена и ништо од ветувањето. Рекоа на прес конференција од О.К. на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

 

Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

 

 

Преговорите со Владата и министерот Кочо Анѓушев биле само обид проблемот да се заташка. Најлошото е тоа што според наши извори ускратено им е правото на штрајк, a синдикатот не смее да дава изјави.

 

Вработените ги бараат ветените 3 плати од Анѓушев. Скандал од невидени размери е тоа што министерот Кочо Анѓушев ги заборави ветувањата дадени пред вработените на Еурокомпозит , но не заборави да си додели преку државната ЕЛЕМ тендер во износ од 2.6 милиони евра на фирмата „Фероинвест“ која е во негова сопственост.

 

Ги повикуваме надлежните да ги исполнат своите ветувања. За несериозниот однос кон оваа фирма , одговорот од вработените оваа Влада ќе го добие на 15 октомври“, велат од О.К. на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи