ВИДЕО : По 4-ти пат ќе се организира велосипедскиот настан „Тура преку Слива“

На 1 октомври во Прилеп ќе се одржи 4-тиот по ред велосипедски настан „Тура преку Слива“. Организатори се здружението „Велосипед 2015“ во координација со Општина Прилеп. Стартот е од плоштадот „Александрија“, а турата ќе ги опфати селата : Волково, Чумово, Штавица, Бонче, Подмол и Марул.

 

 

„Очекуваме гости од повеќето градови од Македонија. Како и во минатите години така и сега имаме мали измени на патеката со цел да ја направиме турата поинтересна. Учесниците ќе имаат можност да посетат и повеќе знаменитости меѓу кои : Макетата на црквата во с. Штавица изградена за потребите на филмот „Пред дождот“ на М. Манчевски, праисториското светилиште „Палатица“ како и видиковецот „Св.Петка“ над с. Штавица , потоа летниковецот „Слива“ и Кралската гробница на археолошкиот локалитет „Старо Бонче“ кај месноста Павла Чука. Попатно пак ќе има два освежителни пункта за учесниците, првиот на летниковецот „Слива“, а вториот кај Кралската гробница“, вели Душко Димкоски, претседател на здружението „Велосипед 2015“.

 

Патеката е со должина од 54 км. и има искачување од 1.100 м. висинска разлика.

 

 

„Традиционално локалната самоуправа секоја година ја поддржува оваа велосипедска тура, таа е една од најживописните тури во Македонија. Се надевам дека стотици љубители на велосипедизмот ќе учествуваат на неа. Овој настан е предвиден и за посета на одредени историски знаменитости кои го красат овој дел од прилепскиот регион. Учесниците ќе се запознаат со дел од нашите најубави населени места, а сето тоа потоа ќе биде збогатено со една заедничка забава“, истакна Марјан Ристески, градоначалник на Прилеп.

 

Манифестацијата е планирано да заврши со заеднички ручек и мала забава за сите учесници.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи