Италијански „Јурофајтер Тајфун“ се сруши в море

Facebook
Twitter
Email
Print

Во неделата на 24 септември, Италијански воен авион од типот Јурофајтер Ф-2000А Тајфун се сруши в море, изведувајќи акробации за време на воздушно шоу во Терачина, 74 километри јужно од Рим.

 

 

Несреќата се случи пред очите на стотиците посетители кои беа дојдени со цел да го следат шоуто. Воената авијација на Италија подоцна објави дека е пронајдено мртвото тело на пилотот, капетан Габриеле Орланди, кој не успеал да се катапултира од својот кокпит.

 

„Беше ужасно. Авионот требаше само да прелета блиску над водата и повторно да се крени горе. Наместо тоа тој се заби дирекно в море“, истакнал еден од посетителите.

 

Инаку ова е втор смртоносен пад на авоин од типот Тајфун за помалку од 2 недели, откако авион на Саудиското воздухопловство се сруши во Јемен на 13 септември.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи