ВИДЕО : Стојкоски и Мирческа – прилепската гордост на планинските маратони

Александар Стојкоски и Мери Мирческа се двајцата прилепски супер херои кои ги освоија првите места на 7-мото издание на планинскиот маратон „Krali Marko treil“. Годинава маратонот беше поделен во 5 трки.

 

Мирческа го освои првото место на рутата „Козјак треил“ долга 65 км., а додека Стојкоски за нешто помалку од 15 часа помина фантастични 110 км. и го освои првото место на најдолгата рута на маратонот „Крали Марко ултра треил“. Ова е и најдолгата планинска трка во Македонија.

 

Екипата на Инфо Компас поразговара со нив околу планинското трчање, нивните успеси, а тие пак ќе ни раскажат што им се случува за целото време додека ги трчаат своите патеки.

 

Погледнете го целиот разговор подолу во видеото.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи