ВИДЕО : Дали „Мамути“ ќе го освојат и највисокиот врв во Европа – Елбрус ?

Инфо Компас поразговара со двајцата претседатели на планинарскиот клуб „Мамути“, Маријана Ѓорѓиевска и Владимир Јованоски, околу нивното искачување на Монблан, искуството кое го стекнале таму, но и за нивните идни желби и предизвици како што е искачувањето на највисокиот врв на Европа, Елбрус кој се наоѓа на Кавказ и е висок 5.642 метри.

 

Иако нивните успеси се значајни за Македонија и нејзиното афирмирање во светот, сепак самите ги финансираат овие искачувања и немаат финансиска поддршка од никого. Се надеваат дека барем за искачувањето на „Елбрус“ ќе добијат спонзорство од некого.

 

Разговорот погледнете го во видеото.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи