ВИДЕО – Ристески : Ќе се гради нов плоштад околу црквата „Св. Благовештение“

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Општина Прилеп, Марјан Ристески, денеска ја посети црквата „Св. Благовештение“ и на сите православни верници им го честиташе големиот христијански празник Крстовден.

 

Ристески исто така најави дека во иднина се планира просторот околу црквата „Св. Благовештение“ или Стара црква хортикултурно да се уреди и тој да прерасне во нов плоштад кој ќе се простира на површина од над 4.000 м2.

 

Плоштадот ќе имал пешачки патеки, зеленило, урбана опрема, а ќе се уредела и гробницата која се наоѓа во близина на црквата.

 

Дел од овој плоштад ќе била и улицата „Републиканска“ која води од Стара црква до малото мовче кое води кон чаршијата. Во состав на овој проект реконстуриран ќе бил и самиот пешачки мост.

 

Изјавата ја пренесуваме во целост.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи