Вардар го пречекува Загреб во ракометната лига на шампиони

Facebook
Twitter
Email
Print

Тимот на Вардар во недела го пречекува Загреб во третото коло од ракометната лига на шампиони и ова е добра шанса да се продолжи победничката серија која што Вардар ја има на почетокот од новата сезона по победите обезбедени во првите две кола против Висла Плок и Нант.

 

„ППД Загреб имаат многу добри играчи со искуство како Хорват и Марковиќ, но имаат и млади играчи кои се квалитетни. Очекувам многу тежок натпревар. Тие играат 6-0 зона, ама можат да смена во 5-1. Нивната одбрана е супер и добро организира на 5-1 зона со Марковиќ напред и затоа мораме добро да се подготвиме. Сега сме прво место во групата, имаме добра шанса да останеме први и не треба да се опуштаме. Ние сме фаворит, но треба да го почитуваме противникот. Сакам да играме добар натпревар, и да победиме. Можеме да ја подобриме играта од дуелите против Нант и Висла. Ги покануваме сите навивачи да дојдат, зашто кога салата е полна и ние играме многу подобро“ истакна тренерот на Вардар Раул Гонзалес.

 

Ривалството меѓу Вардар и ППД Загреб постои веќе седма година во континуитет. Двата тима играат во регионалната СЕХА Газпром лига и секоја сезона најмалку по двапати играат меѓусебе.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи