Општина Прилеп: Во спортот нема место за политика

Општина Прилеп реагира на прес конференцијата на СДСМ, во која општината се обвинува дека не префрлила никакви средства на името на фудбалскиот клуб Победа во периодот 2015-2016 година. Реакцијата ја пренесуваме во целост.

 

„Почитувани,

Во спортот нема место за политика. Тоа го кажавте вие, а ете го користите фудбалскиот клуч Победа да манипулирате со јавноста. Сами себе се демантирате и покажувате невидено лицемерие.

Општина Прилеп во изминатите 12 години континуирано и финансиски ги поддржува спортските, клубовите од општината, а посебно гордост на Прилеп е ФК Победа. Колку СДС им помогна на спортските клубови и спортот во Прилеп, а посебно на ФК Победа?

Бидејќи сакате селективно да ги прикажувате информациите и да манипулирате во прилог Ви доставуваме изводи со кои јасно се гледа дека е извршена исплата на средства во висина од:

2015 година 1.520.000 денари

2016 година 5.300.000 денари

2017 година 2.500.000 денари

Затоа наместо вие да правите приказни и игри со угледот на спортскиот бренд на Прилеп и со локалната самоуправа, покажете барем минимално ниво на политичка култура спрема граѓаните и удостојте ги

во вашата кампања со барем еден конкретен проект, со конкретни рокови, буџет и стратегија.

Ниа како Локална самоуправа ќе продолжиме да вложуваме во спортот и во ФК Победа и заедно да ја креираме фудбалската и спортска историја во Прилеп.

Со работа за Прилеп! За Спортот! За Победа!“, стои во соопштението од општина Прилеп

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи