ВИДЕО : Од Њујорк до Лондон за 29 минути, реалност или само желба на Елон Маск ?

Милијардерот и основач на компанијата „Space X“ излезе со нова футуристичка идеја за транспорт на патници со помош на ракета преку целиот свет. Со овој транспорт на летот од Њујорк до Лондон би траел само 29 минути.

 

Според него т.н. ракета БФР може да биде пренаменета и за патувања на земјата. Така што најголемиот дел од дестинациите би биле оддалечени по околу 30-тина минути.

 

Најважно е тоа што ваквото патување би чинело слично колку и авионска карта.

 

Инаку Маск тврди дека до 2024 година неговата компанија ќе истпари луѓе на Марс.

 

 

Насекаде ширум светот за само 30-тина минути #voasocial ??

Елон Маск со нов концепт за идните патувања со ракета

Posted by VOA – Глас на Америка on Вторник, 3 октомври 2017

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи