Алит Абази, независниот кандидат од Кичево им подлегна на повредите

Facebook
Twitter
Email
Print

Носителот на независна листа советници во Кичево Алит Абази кој беше застрелан во вооружен инцидент во Кичево утрово им подлегнал на повредите.

 

Абази беше нападнат од зад грб, додека бил со шефот на неговиот изборен штаб, Дестан Абдиу кој исто беше мета на напаѓачот.

 

Нападот се случи во центарот на Кичево. Абази неколку дена се наоѓаше во критична состојба на Одделот за интензивна нега на скопските клиники. Имаше сериозни повреди на абдоменалните органи и на р’бетниот столб.

 

Лицето кое пукаше во независниот кандидат за советник во општина Кичево, доби 30-дневен притвор. А.А. 58-годишен од кичевското село Горно Строгомиште, веднаш беше уапсен.

 

Полицијата извести дека тој инцидент не бил поврзан со изборниот процес, туку била приватна расправија на која и претходела и судски процес. Во тешкиот инцидент беа повредени три лица.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи