Програма за одбележување на националниот празник „11 Октомври“

Официјална програма за одбележување на националниот празник „11 Октомври“ во Прилеп.

 

 

07-08 oктомври, 2017

 

19.00 Интернационален фестивал „Ѕвездички“– НУЦК Марко Цепенков

 

 

08 oктомври, 2017

 

11.00 Натпревар во стандардни и латино-американски и модерни танци – ООУ Кочо Рацин

 

 

10 октомври, 2017

 

10.00-15.00 Крводарителска акција–НУЦК Марко Цепенков

12.00 Формирање на македонското знаме –балетски перформанс, Плоштад Методија Андонов – Ченто

 

Централна манифестација

Камена бина, плоштад Александрија

 

  19.00 Настап на солисти од детскиот хор „Мали Ангели“ 

  19.00 Изложба на скулптури од Никола Смилков – Ликовна галерија, НУЦК

  Марко Цепенков

  19.30 Поздравен говор на градоначалникот на Општина Прилеп Марјан

  Ристески

  19.45 Огномет

  20.00 Концерт на етно групата Синтезис

  21.00 DJ Meto s

 

 

11 Октомври, 2017

 

09.30 Положување на цвеќиња на спомениците на:

Методија Андонов Ченто, Кузман Јосифоски Питу и на Могилата на непобедените

10.00-14.00 Изложба на рачни изработки „Килимијада“- плоштад кај Градскиот саат

10.00-15.00  Tuning Car Show – Булевар Гоце Делчев

 

1114 oктомври, 2017

 

09.00-15.00 Фестивал на медот – Плоштад Методија Андонов-Ченто

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи