ВИДЕО : Во Прилеп се одржа традиционалната „Килимијада“

Во Прилеп, по повод празникот „11 Октомври“ се одржа традиционалната манифестација „Килимијада“ чија цел е зачувување на нашиот фолклор и традиција.

 

Здружението „Мајка Традиција“ под градскиот часовник изложи голем број на килими, ирамчиња, везеници, плетеници, и други орнаменти од нашата традиција.

 

Во видеото може да погледнете каква беше атмосферата на овој настан.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи