ВИДЕО : Во Прилеп се одржа традиционалната „Килимијада“

Во Прилеп, по повод празникот „11 Октомври“ се одржа традиционалната манифестација „Килимијада“ чија цел е зачувување на нашиот фолклор и традиција.

 

Здружението „Мајка Традиција“ под градскиот часовник изложи голем број на килими, ирамчиња, везеници, плетеници, и други орнаменти од нашата традиција.

 

Во видеото може да погледнете каква беше атмосферата на овој настан.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.