Медицинско лепило што затвора рани за само 60 секунди!

Новото „растегливо лепило“, создадено од американски и австралиски медицински инжинери, кое што треба да служи како замена за медицинските конци кои што се користат после операции, може да затвори рана за само 60 секунди!

 

Лепилото кое што е наречено „МеТро“ е создадено од природен протеин наречен тропаеластин и може дирекно да биде нанесено на отворената рана, што секако може да биде критично во одредени случаи за спасување на еден човечки живот, а неговата еластичност му овозможува да функционира беспрекорно како на подвижните делови од телото, така и на внатрешните органи.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи