Средба на премиерите на Македонија, Албанија, БИХ и Црна Гора на „Самит 100“

Facebook
Twitter
Email
Print

Македонскиот премиер Зоран Заев, заедно со премиерите од Албанија, Еди Рама, на Црна Гора, Душко Марковиќ, и со претседавачот со советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, денеска ќе учествува на панел-дебатата „Дали регионот може да се натпреварува на глобалниот пазар?“ на „Самит 100“ за бизнис-лидери од Југоисточна Европа, кој вчера и денеска се одржува во Скопје.

 

Премиерите ќе дебатираат за енергијата, за економиите засновани на знаење, за брендирањето, за дигиталната економија и за стратегиите за поврзување на регионот и за заеднички иницијативи во областа на туризмот.

 

Инаку Претседателот на Управниот одбор на Самит 100 и генералниот директор на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, рече дека за полесен пристап до нови пазари на компаниите им е потребно здружување и посочи дека само преку интензивирање на регионалната соработка и градење синергија меѓу фирмите ќе се подигне конкурентноста на економиите, а на фирмите ќе им се обезбеди пристап до нови пазари, додека за странските инвеститори како еден унифициран пазар би биле многу попримамливи.

 

Денеска, учесниците на Самит 100 ќе бидат ангажирани во 5 креативни работилници посветени на енергетиката, економијата базирана на знаење, брендирање на производите од секторот храна и пијалаци, како и дигиталната економија и туризам.

 

Специјална гостинка на „Самит 100“ вчера беше еврокомесарката за транспорт,Виолета Булц која порача дека регионот треба да се однесува како да е влезен во Европската Унија, бидејќи одредени теми, како што е загадувањето, ги засегаат сите граѓани.

 

Таа порача дека инфраструктурната поврзаност е многу важна за земјите од Западен Балкан и упати апел за поголема искористеност на фондовите од ЕУ наменети за тоа.

 

Главна тема на „Самит 100“ е електрификација на регионот во рамките на проектот „Едисон“. Во таа насока, Скопје вчера беше промовиран како „е-град“, односно го доби првиот електричен полнач кој се наоѓа во хотел „Парк“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи