Брегзит ќе ја кошта Британија помеѓу 50 и 60 милијарди евра

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани денеска изјави дека сметката на Велика Британија за излез од ЕУ (Брегзит), ќе изнесува помеѓу 50 милијарди евра и 60 милијарди евра.

 

„Треба да бидеме реални, но британската влада не е реална. Се споменуваше 20 милијарди, што е бесмислено. Сметката ќе биде помеѓу 50 и 60 милијарди евра, а тоа е реално. Неопходно е ја ставиме сметката на маса. Сакаме да ги добиеме парите, токму како и што рече (поранешната британска премиерка Маргарет), Тачер пред 30 или 40 години“, вели Тајани.

 

Претседателот на ЕП го критикуваше „нејасниот став” на британските власти во преговорите со Брисел за Брегзит.

 

„Сакаме да знаеме што сака Велика Британија. Во тоа е проблемот. Не е јасно“, рече Тајани.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи