Грчката полиција ги привела Грујевски и Бошкоски во Солун

Facebook
Twitter
Email
Print

Грчката полиција постапувајќи по меѓународната потерница ги открила двајцата бегалци обвинети од СЈО Горан Грујевски и Никола Бошкоски во Солун. Како што синоќа објави Телевизија 24 , двајцата поранешни началници во МВР, кои неколку месеци беа во бегство, по откриввањето биле веднаш притворени.

 

Инаку МВР се уште нема добиено официјална потврда од грчката полиција за апсењето на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски.

 

Грујевски е поранешен началник на 5-тата управа и обвинет во случаите „Тврдина-Таргет“ и „Тврдина 2“, а Бошкоски подолго време му бил заменик во Управата која е задолжена за следење на комуникациите.

 

На двајцата им беше определен притвор, но кога тој требаше да се спроведе, нив ги снема и во бегство беа 84 дена.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи