Фиџет спинер во вселената

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Сте се запрашале некогаш како фиџет спинерите би функционирале во вселената? НАСА го има одговорот на ова прашање.

 

Тоа што спинерот всушност лебди во просторот го намалува триењето и отпорот, што му овозможува да биде добар тест за законот на движењето од Исак Њутн. Кога ќе се израмни вртежниот момент на централниот прстен со надворешните прстени, целиот спинер почнува да се врти како една целина.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи