Ловџии застрелале прилепчанка додека работела на нива

Вчера околу 15 часот, на излез од селото Кривогаштани, кон селото Крушеани, 28-годишната В.П. од Прилеп, додека извршувала земјоделски работи во нива, се здобила со повреда во вратот од огнено ловечко оружје.

 

Таа во контактибилна состојба, со возило на Итна медицинска помош, била пренесена во Медицински центар Прилеп.

 

Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на Полициската станица Прилеп.

 

Истиот ден во 17.30 часот во Полициската станица Прилеп, под сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“, по член 288 од Кривичниот Законик на Република Македонија, биле приведени Х.М. (52) и Г.П. (64) од Република Франција.

 

Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи