Ќе расте инфлацијата

Facebook
Twitter
Email
Print

Инфлацијата во земјава ќе се зголемува постепено во следните години, а треба да се очекува и бавно зголемување на бруто-домашниот производ (БДП), оцениле економски аналитичари во анкета што ја спровела Народната банка (НБМ).

 

Според анализата, годинава растот на трошоците за живот односно инфлацијата ќе биде 1,3 проценти додека во 2018 година инфлацијата ќе биде 1,7 отсто, а во 2019 година ќе стаса и до два отсто. За БДП се очекува раст годинава од само 1,1 процент, 2,4 проценти в година и 2,9 отсто во 2019 година.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи