ВИДЕО : Државен натпревар во болдеринг во Прилеп

Во Прилеп денеска се одржа болдер натпреварот во спортско качување од државната лига. Организатори се спортско-качувачкиот клуб „Златоврв“ од Прилеп и Спортско-качувачката федерација на Македонија. Учесници имаше од скоро сите клубови од Македонија кои се занимаваат со овој спорт и претежно беа помлади учесници. Натпреварот се одржа на вештачката карпа за искачување која е сместена во гимназијата „Мирче Ацев“.

 

 

„Целта е натпреварувачите да ја искачат замислената насока која што е направена од посебни местачи на насоки, таа има своја тежина, свој систем на качување, должност е на натпреварувачот од 5 обиди да ја искачи насоката. Има 5 насоки, значи вкупно се 25 обиди за време од 1 час“, истакна Ристо Белокапоски, претседател на СКК „Златоврв“ од Прилеп.

 

Во последните неколку години болдерингот стана еден од препознатливите белези на Прилеп и еден од многуте адреналиски спортови кои се негуваат тука. Поради уникатниот терен во околината на Прилеп и специфичноста на вулканските карпи на областите „Камена Баба“, „Маркови Кули“ и „Трескавец“, Прилеп се почесто е посетуван од качувачи по карпи буквално од сите континенти.

 

Оваа афирмација помога спортот се повеќе да станува интересен и за младите луѓе во Прилеп и Македонија.

 

„Овој тип на натпревари е спортскиот дел на спортското качување кое има 3 дисциплини : болдеринг, оваа која ја практикуваме тука, брзинско и тежинско кое што е со јажиња. Ние во Прилеп имаме можност за искачување на болдеринг затоа што нашата болдер вежбална е со скромен капацитет. Еден од начините да ги привлечеме младите да се искачуваат, да добиваат вештини, за да потоа на позрели години можат да започнат со искачување и надвор на карпите“, додава Белокапоски.

 

Младите луѓе кои се занимаваат активно со овој адреналински спорт велат дека болдерингот станува многу популарна спортска дисциплина помеѓу младите во целата држава.

 

„Јас тренирам 5 години, прво започнав со планинарење, потоа мојот татко ме насочи на овој спорт и од тогаш многу го засакав. Имаме 4 пати неделно тренинг, освен во затворениот дел, во болдер салата, тренираме и на отворено“, кажа Димитар Ристески, качувач по карпи.

 

„Со овој спорт се занимавам уште од 2013 година, овој спорт ми се допаѓа многу затоа што кога качуваш многу е возбудливо и адреналинот е на многу виско ниво“, вели Марија Кулеска, качувач по карпи.

 

„Се занимавам со спортов 5 години, кога ќе ја качиш насоката чувствувам голема возбуда и затоа сакам да се занимавам со него. Сето тоа ми дава мотивација и понатаму да се качувам“, изјави Стефанија Пајканоска, качувач по карпи.

 

„Две години се занимавам со болдеринг, 4 пати неделно имаме тренинзи, тренираме и на локалитетот „Баба“, „Дабница“, чувството кога ќе се качиш горе на карпата е како да си постигнал некој огромен успех“, истакна Ангела Гарбеска, качувач по карпи.

 

Од СКК „Златоврв“ од Прилеп велат дека за уште поголема промоција и развој на овој спорт потребна е многу поголема поддршка како од државните така и од локалните власти.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи