Апелација ќе одлучува дали бомбите се доказ во предметот „Тендери“

Facebook
Twitter
Email
Print

Апелациониот суд денеска на јавна седница ќе расправа дали „бомбите“ се доказ во постапката во случајот „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, заедно со Лидија Лазарова Цветковска и Јулијана Угриновска.

Минатиот месец, советот кој го оценува обвинителниот акт, чиј претседател е судијата Ивица Стефановски, го прифатија предлогот на адвокатите на Елизабета Канческа-Милевска, „бомбите“ кои не беа јавно објавени да не бидат доказ во постапката.

Апелација го преиначи решението на Основниот суд Скопје 1 и не им определи пртивор на Канческа и Лазарова Цветковска.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи