Компанијата која го произведува пивото Корона започнува со производство на пијалоци со канабис

Компанијата “Constellation Brands” во чија сопственост се брендовите Корона, Модело и Сведка, подготвена е да инвестира цели 200 милиони долари за производство на пијалоци кои ќе содржат канабис.

 

Директорот на компанијата, Роб Сандс, изјави дека оваа идеа не е изненадување, со оглед на тоа дека канабисот стана легален во многу американски земји.

 

“Успехот на нашата компанија е резултат на тоа што се фокусираме на препознавање на нови потрошувачки трендови, а овој план е вистински погодок”, вели Сендс.

 

Тој предвидува дека марихуаната наскоро ќе биде легална ширум САД. До тогаш комапнијата има во план тие пијалаци да ги продава и во Канада, каде канабисот ќе биде легален до 2019 година.

 

Потрошувачката на алкохол се намалува, така што ова е нов начин за слични компании да го продолжат својот бизнис. Во меѓувреме, бројот на корисници на канабис на возраст меѓу 18 и 25 години се зголемува. Во изминатите седум години бројот на корисници кои конзумираат канабис е зголемен за 4,6 проценти, додека потрошувачката на алкохол е намалена за 22 проценти.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи