Дали Чиле ќе стане новата Саудиска Арабија?

Литиумот е метал, два пати полесен од водата, и една од најважните суровини кои се користат во производството на батериите. Со постепеното поместување на автомобилите со конвенционални мотори на бензин и дизел и настапувањето на електричните автомобили, тој ќе добие уште поголемо значење.

 

И додека батериите на смартфоните користат околу 3 грама од металот, а оние на лаптопите околу 30 грама, стандардните електрични автомобили имаат потреба од најмалку 10 килограми. Некои модели на американскиот производител Тесла имаат до 40 килограми во нивните батерии.

 

Како што покажува статистиката, Чиле е светски лидер во резервите.

 

Јужноамериканската држава поседува околу 7,5 милиони метрички тони. И тоа може да стане земја како еден од најважните играчи во новата електрична епоха – нешто како новата Саудиска Арабија.

 

На крајот на 2016-та година, повеќето литиум батерии доаѓаат од Австралија, со 14.300 метрички тони. Чиле е втор на 12.000 метрички тони. Кина има околу два пати помалку резерви, а третата позиција ја има Аргентина.

 

Позицијата на САД е нејасна. Во 2013 година, таа има резерви од 870 метрички тони. Нема понови податоци, но може да достигнале 38.000 тони.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи