Управен суд ги отфрли тужбите на партиите за вториот круг од локалните избори

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Управниот суд одби 15 тужби, што политичките партии ги поднесоа по вториот круг од локалните избори што се одржаа на 29 октомври. Од Управниот суд за МИА изјавија дека за 16-та тужба се уште се одлучува.

 

Од нив 11 тужби беа од Алијансата на Албанците, за гласањето во Струга, каде што победи Рамиз Мерко од ДУИ. Четири тужби беа од движењето БЕСА, а една од Народното движење за Македонија.

 

Претходно, ДИК ги отфрли сите приговори поднесени за вториот круг од локалните избори.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи