Каталонија во блокади против апсењето на Пучдемон

Facebook
Twitter
Email
Print

Приврзаниците за независност на Каталонија организираа генерален штрајк во областа, протестирајќи против апсењето на лидерот Карлес Пучдемон и на останатите членови на каталонската влада.

 

Штрајкувачите ги блокираа патиштата и возовите, со што предизвикаа големи застои во сообраќајот, а добар дел од јавниот сообраќај работеше со минимален капацитет, вклучително и главниот булевар во Барселона „Гран Виа“. Голем број луѓе излегоа на автопатиштата и мавтаа со транспаренти извикувајќи слобода за политичките затвореници. На социјалните мрежи се појавија информации дека дошло до помали судири меѓу штрајкувачите и полицијата.

 

И покрај застојот во сообраќајот, повеќето продавници во Каталонија работеле. Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека изборите во Каталонија на 21 декември треба да отворат ново политичко време за тој регион.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи