Лион има најдобар напад во Европа!

Facebook
Twitter
Email
Print

Според многумина експерти во светскиот фудбал, ПСЖ во овој момент го има најударното и најубиствено напаѓачко трио меѓу фудбалските гиганти на стартиот континент, но француските медиуми потпрени на статистичките бројки кои ги извлекоа по 12 одиграни кола во Лига 1 дојдоа до заклучок дека сепак има едно трио кое е подобро и поефективно од фамозното на „светците“.

 

Имено, станува збор за тројца играчи кои всушност исто така се натпреваруваат во фрнацуската Лига 1, а тоа всушност се тројцата напаѓачи на Лион, Фекир, Маријано и Депај. Со уверливата победа во дербито со Сент Етјен (0:5), Лион успеа да се искачи на третото место на табелата, а статистиката вели дека тројцата најофанзивни играчи на овој тим имаат подобри бројки од Нејмар-Мбапе-Кавани триото.

 

Триото кое вреди повеќе од 500 милиони евра во овој момент има заеднички постигнато 24 гола, додека Фекир, Маријано и Депај се подобри за два што всушност ги прави најдобро и најударно трио во европскиот фудбал со 26 погодоци (Фекир 11, Маријано 9 и Депај 6 гола). Нивната статистика е уште позавидна ако се земе во предвид дека тројцата голгетери на Лион се „виновни“ за 81.25% од головите, односно останатите играчи на Лион имаат постигнато само шест гола, па со ваквиот процент воедно се и највлијателното трио во Европа, на кое покрај Нејмар, Мбапе и Кавани, можат да подзавидат и останатите од стариот континент.

 

Само за споредба, Агуеро, Жесус и Стерлинг имаат постигнато меѓусебно 22 гола за Манчестер Сити, а од најдобрите пет лиги во светот отскокнуваат уште триото на Јувентус Дибала-Игуаин-Квадрадо кое има постигнато 21 погодок во досегашниот дел од сезоната и триото на Валенсија Заза-Морено-Мина кои имаат 20 погодоци на своето конто.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи