Иванов: А-5 е отворена врата кон НАТО

Facebook
Twitter
Email
Print

Проширување на соработката меѓу А-5 земјите за целосна НАТО интеграција и придонес за безбедноста на Алијансата е темата на Конференција на началниците на генералшатабови на армиите од земјите членки на САД-Јадранската повелба која денес се оддржа во Скопје.

 

На конференцијата, покрај учеството на началникот на генералштабот на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски и заменик на командантот на командата на армијата на САД за Европа генерал потполковник Тимоти Реј, учествуваа и началниците на армиите на војските на Албанија, Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговина како членки на А-5 групата, додека од земјите набљудувачи Словенија, Србија и Косово и претставници од осум национални гарди од САД, кои се партнери на земјите од А-5.

 

На конференцијата присуствуваше и претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, кој истакна дека Јадранската повелба претставува јасна порака за отворената врата на НАТО и дека Европа нема да биде безбедна сè додека целиот регион на Југоисточна Европа не е безбеден.

 

„Јарданската повелба претставува јасна порака за отворената врата на НАТО. Во повебата се истакнува дека Европа нема да биде вистински слободна се додека целиот регион на Југоисточна Европа не е безбеден. Европа не може да биде обединета, се додека има држави од регионот кои се уште не се вклучени во евро- атлантските институции. Отворената врата е метафорична покана да влеземе во Алијасата, а сепак, речиси десет години Република Македонија чека пред отворената врата на НАТО“, истакна во својот говор, шефот на државата Ѓорге Иванов.

 

Договорот за формирање на САД-Јадранската повелба, официјално е потпишан во 2003 година, со кој покрај САД како покровител, Македонија, Албанија и Хрватска се обврзаа низ институционална рамка да ја развиваат регионалната соработка во областа на одбраната. Во 2008 година, на оваа иницијатива се приклучија Босна и Херцеговина и Црна Гора, а средбите во формат началници на генералштабови на армиите се одржуваат еднаш годишно, на кои се разгледуваат прашања од областа на военото образование, воено-техничката соработка, операциите за поддршка на мирот и други актуелни теми од областа на одбраната и безбедноста.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи