Пожарот во Градежниот факултет е локализиран, нема повредени

Пожарот што избувна изутрината на Градежниот факултет во Скопје е локализиран, но се уште се работи на негово целосно гаснење, изјави командатот на Територијалната противпожарна единица на Град Скопје, Ѕвонко Томевски. Се проверуваат и се расчистуваат просториите на вториот кат од факултетот зафатени од пожарот.

 

„Пожарот изби на вториот кат на факултетот во 9.10 часот. Веднаш по пријавата на терен дојдовме со 12 возила и 24 пожарникари. Нема повредени, но има материјална штета. Уништен е вториот кат и покривот на факултетот“, вели Томевски.

 

Студентите кои утрово дошле на прадавања на факултетот навремено биле евакуирани, така што нема повредени.

 

„Она што е најбитно за нас, е што нема повредени и нема жртви за време на интервенцијата. Не затекнавме никого во тие простории. Навремено беа евакуирани вработените и студентите“, вели Томески

 

Тој додава дека за причините за пожарот одговор треба да даде Министерството за внатрешни работи, откако ќе изврши увид на терен.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.