Македонски планинари спасија 19 загубени српски колеги на Шар Планина

Facebook
Twitter
Email
Print

Група од 19 планинари од Србија речиси цел ден, односно 18 часа биле изгубени на Шар Планина одејќи кон врвот Љуботен. Главна причина за незгодата на српските државјани е маглата во која не можеле да се снајдат како и одењето по патека која не е обележана.

 

За среќа во планинарскиот дом имало и македонски планинари па 7 од нив кои тргнале во потрага на нивните српски колеги и по речиси 5 часа успеале да ги пронајдат. Потоа заедно се вратиле во планинарскиот дом иако биле многу истоштени.

 

Српските планинари, преморени и исплашени, им се заблагодарија на македонските планинари, бидејќи како што рекоа, ги спасиле во последен час.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи