ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО : Прилепскиот шарпланинец која стана светски шампион

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Прилепскиот шарпланинец Дичо пред неколку дена на светската изложба на сите видови на раси на кучиња која се одржа во Лајпциг, Германија, стана новиот светски шампион. Тој е стар 5,5 години, а досега има освоено и други меѓународни награди.

 

Каравилоски вели дека Дичо ја освоил оваа титула во конкуренција од 27 шарпланинци во класата шампиони. За прв пат во историјата на Македонија оваа титула ја добива македонско куче.

 

Сопственикот Владо Каравилоски освен Дичо има уште 20 други шарпланинци во својата одгледувачница за овој вид на кучиња.

 

Повеќе од разговорот погледнете во видеото.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи