ВИДЕО: Во Прилеп се одржа седмото издание на Поетски слем – Македонија

Во Градската библиотека „Борка Талески“ во Прилеп денес се одржа седмото издание на Поетски слем – Македонија. Потписник на настанот е Театарската работилница – Прилеп.

 

 

Настапија 17 натпреварувачи од повеќе градови меѓу кои Скопје, Велес, Битола, Тетово, Струмица, Куманово и секако градот домаќин Прилеп.

 

Поетри слемот претставува поетски натпревар, кој што е ослободен од ограничувањата на нормалната, класичната поезија и натпреварувачите се натпреваруваат меѓу себе во „поинакво читање, односно говорење на сопствената поезија“. Жирито претставува публиката, која што го оценува настапот на изведувачите, нивната интерпретација и изведба на текстот, па според доделените оценки се одбираат тројцата најуспешни.

 

Поетски слем – Македонија, по две години, повторно ја доби поддршката на Министерството за култура и сега случувањето ќе се одвива во рамките на манифестацијата Нов културен бран.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи