Груевски до Хан: Опозицијата не е вклучена во реформските процеси

Facebook
Twitter
Email
Print

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски и Александар Николоски оствари средба со Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан. На средбата соговорниците разговараа за повеќе актуелни теми поврзани со внатрешните политички случувања како и исполнување на стратешките интереси на Република Македонија.

 

Никола Груевски, на вчерашната средба му посочил на еврокомесарот за проширување и за соседска политика Јоханес Хан, дека опозицијата не е вклучена во реформските процеси и дека освен барањето јавна поддршка, нема суштинско вклучување во процесот на изработување на реформите.

 

Груевски, се вели во партиското соопштение, истакнал дека има политички притисок врз судството, кој создава страв кај судиите и судските власти.

 

„Тој го информираше комесарот Хан за повеќе случаи за нарушување на судските правила и постапки, како и за барањето на СЈО за употреба на незаконски стекнати материјали во судските процеси, што укажува на недостиг од постоење на фактички докази и на прибегнување кон незаконски методи. Членот 12 од Законот за кривична постапка јасно и недвосмислено пишува дека нелегално стекнати аудио и видеоматеријали не можат да бидат доказ во судска постапка ниту, пак, од нив да се изведуваат докази“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

 

Во однос на стратешките приоритети беше посочено дека ВМРО-ДПМНЕ изразува поддршка на евроинтеграциските процеси, за кои е потребно суштинско исполнување на реформските приоритети.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи