Апелација ги прифати бомбите и за „Титаник 2“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Апелационите судии одлучија две бомби, од кои една јавно објавена, да бидат доказ во предметот „Титаник 2“. Во овој случај обвинети се Мендух Тачи и Сашо Мијалков, ексчленовите на ДИК, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска и Влатко Сајковски, актуелниот член на ДИК, Сашо Срцев, како и 5 управни судии: Билјана Никодиновска-Петровска, Лидија Ивановска, Благородна Аранѓелова, Газмент Фејзули и Анета Џигерова.

 

Во еден од двата прислушувани разговори, помеѓу поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков и лидерот на ДПА Мендух Тачи, се слуша како се договараат за гласање во ДИК.

 

Како што потврдуваат од Апелациониот суд, судиите како и во претходните случаи одлучиле да го преиначат решението на Кривичниот суд кој ги одби бомбите и да дозволат прислушуваните разговори да бидат слушнати во судница.

 

Апелација треба да одлучува и за жалбите на СЈО на одлуките на Кривичен бомбите да не бидат доказ и во предметите „Тортура“ и „Титаник“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи