ВИДЕО : Севернокорејски војник со џип бега во Јужна Кореја

Facebook
Twitter
Email
Print

Денеска беше објавена драматична видео снимка од бегство на севернокорејски војник кој дезертертира преку границата со Јужна Кореја. Војниците од Северна Кореја пукаат во него и го бркаат, а јужнокорејските војници го спасуваат.

 

 

На снимката се гледа како војникот со џип бега, а потоа застанува, по што севернокорејските војници пукаат кон него додека тој ја поминува границата.

 

Јужнокорејските војници успеваат да дојдат до него и го носат на безбедно место, додека севернокорејските војници се собираат од својата страна на границата.

 

Командата на ОН соопшти дека Северна Кореја го прекршила договорот за примирје со кој беше завршена корејската војна, со тоа што војниците на оваа земја пукале преку границата и физички поминале преку неа во потерата по пребеганиот војник.

 

Дезертерот е ранет со повеќе куршуми, но сепак преживеал и со тешки повреди бил однесен во болница каде му се извршени хируршки интервенции.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи