Британија повеќе не е меѓу петте водечки економии во светот

Facebook
Twitter
Email
Print

Велика Британија официјално излезе од првите пет најголеми светски економии. Британскиот министер за финансии, Филип Хамонд призна дека Велика Британија повеќе не е меѓу петте водечки глобални економии, претставувајќи го во парламентот извештајот за мрачниот буџет, пренесува „Раша тудеј“.

 

„Британија е шеста најголема економија во светот“ истакна Хамонд за време на неговото обраќање во парламентот.

 

Бројките покажуваат дека Франција ќе ја надмине Британија во светската економија за 2017 година, а предноста се очекува значително да се зголеми во 2018 година. Оваа година ќе биде прва во 2013 година кога Франција ќе замине во Британија за да се развие вашата економија.

 

Рангирањето го одразува силното забавување на економскиот развој на Велика Британија по гласањето за напуштање на Европската унија во јуни 2016 година. Фунтата драстично се намалува и цените се зголемуваат.

 

САД, Кина и Јапонија се рангирани на првите три места според рејтингот на ММФ за 2017 година, со Германија и Франција на четвртата и петтата позиција. Индија ја следи Британија, која сега е број шест. Велика Британија може да падне подолу, бидејќи Индија се очекува да биде на врвот и да ги надмине и Велика Британија и Франција во 2019 година.

 

Еве ги првите 7 од најразвиените економии, според прогнозите на Меѓународниот монетарен фонд:

 

1. САД – 19,4 трилиони долари

2. Кина – 11,9 трилиони  долари

3. Јапонија – 4,9 трилиони долари

4. Германија – 3.7 трилиони долари

5. Франција – 2.575 трилиони долари

6. Обединетото Кралство – 2.565 трилиони долари

7. Индија – 2.4 трилиони долари

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи