Заев го пречека Борисов во манастирот „Свети Леонтиј“ и доби орден од МПЦ

Премиерот Зоран Заев го пречека неговиот бугарски колега Бојко Борисов во Водочкиот манастир, во присуство на митрополитот струмички, Наум.

 

 

Колегата ми Zoran Zaev ме посрещна във Водочки манастир „Свети Леонтий“ над град Струмица

Posted by Boyko Borissov on Четврток, 23 Ноември 2017

 

Од владината прес-служба соопштија дека Заев добил орден, Столен медал од прв ред, од редот на Светиот македонски крст, за особен придонес и залагање во севкупниот напредок и афирмација на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија.

 

После средбата со Митрополитот Струмички, Наум, а пред меѓувладината седница, премиерите се упатија кон споменикот на поранешниот претседател Борис Трајковски каде што положија цвеќе.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.