Крал на стрелците во Европа: „Златната копачка“ за Лионел Меси

Facebook
Twitter
Email
Print

Нема рекорд или признание, кое Лео Меси не може да го собори или не е во негова сопственост. Аргентинецот  минатата сезона постигна 37 голови на 34 меча во Примера и ја доби „Златната копачка“ како најдобар стрелец во сезоната 2016/17 и ја придодаде на претходните освоени во сезоните 2009/10, 2011/12 и 2012/13.

 

„Продолжив да растам на теренот и надвор од него. Напредувам од ден на ден и можам да кажам дека уживам во мојата професија, уживам што сум фудбалер“, изјави Меси на доделувањето.

 

За Аргентинецот ова е четврта „златна копачка“ во кариерата, со што се израмни со големиот ривал Кристијано Роналдо. Зад нив остануваат фудбалски асови како Герд Милер, Еузебио, Жардел, Анри и Луис Суарез, кои по два пати во кариерата стигнале до ова признание.

 


Баст Дост од Спортинг со 34 погодоци, Пјер Емерик Обамејанг со 31 и Роберт Левандовски со 30 гола завршија на второто, третото и четвртото место во изборот, а Един Џеко со 29 погодоци во Италија ја комплетираше листата на топ 5 стрелци во Европа.

 

Кристијано Роналдо сезоната ја заврши со 25 гола и се најде на дури 11. место на листата најдобри стрелци во Европа.

 

Пред 26 години ова признание го освои Македонецот Дарко Панчев.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи