Министерски состанок на САД – Јадранска повелба во Охрид

Facebook
Twitter
Email
Print

Регионалната одбранбена соработка со осврт на заедничкиот придонес во операцијата „Одлучна поддршка во Авганистан“, како и актуелната безбедносна состојба и предизвиците со кои се соочува регионот, ќе бидат дел од темите на состанокот на министрите за одбрана на САД – Јадранската повелба што ќе се одржи во петок во Охрид.

 

На состанокот ќе се обратат премиерот на Република Македонија Зоран Заев, министрите за одбрана или официјални претставници на САД, на земјите членки – Албанија, БиХ, Хрватска, Македонија, како и министерот за одбрана на Бугарија и министрите за одбрана или официјални претставници на земјите набљудувачи Косово, Србија и Словенија.

 

Министерската конференција ја илустрира континуираната соработка на највисоко ниво во областа на одбраната меѓу земјите од Јадранската повелбаод, САД и државите набљудувачи. А5 форумот поттикнува заеднички и координирани напори за што побрзо исполнување на критериумите и стандардите на НАТО и развој на активности насочени кон унапредување на меѓусебната соработка и градење на мирот, демократијата, стабилноста и просперитетот во регионот.

 

На форумот, меѓу другото, ќе се разговара и за унапредување и зајакнување на родовата перспектива во министерствата за одбрана и вооружените сили, како и родовата перспектива во операциите за поддршка на мирот.

 

Како што информираа денеска од Министерството за одбрана, овој настан претставува одлична прилика за реафирмација и конкретна поддршка од сите земји на намерите и заложбите на Република Македонија за постигнување полноправно членство на НАТО.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи