Вулканот Попокатапетел исфрли пепел во висина од 3 километри

Facebook
Twitter
Email
Print

Вулканот Попокатапетел, што се наоѓа во близина на престолнината на Мексико, синоќа исфрли пепел, формирајќи столб од над три километри. Тоа го соопшти на Твитер националниот координатор на силите за цивилна заштита Луис Фелипе Пуенте.

 

Пуенте предупреди и за можноста од паѓање пепел врз реоните кои се наоѓаат во близина на вулканот и го повика населението да дејствува согласно пропишаните мерки.

 

Сегашното средно ниво на закана во регионот нема да биде зголемено.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи