Дисциплина и многу работа во Милан под водство на Гатузо!

Facebook
Twitter
Email
Print

Денес на пресконференција и официјално беше претставен новиот тренер на „росонерите“, Џенаро Гатузо.

 

Гатузо доаѓа на местото на Монтела кој вчера доби отказ од раководството поради слабите резултати.

 

„Ова е специјален ден за мене и голема одговорност. Веќе 23 години сум дел од овој клуб и знам што значи Милан. Имам своја методологија на работа и за мене најважна е дисциплината. Ќе играме со тројца во одбрана и четворица во средниот ред“, изјави Гатузо.

 

„Во моментов сум исто возбуден како кога играв. За мене кога ќе се отвори вратата од Миланело започнува рајот. Имам добар тим на располагање и секој натпревар треба да го играме како финале. Уште од следниот против Беневенто“, додаде Гатузо и потврди дека капитен останува Леонардо Бонучи.

 

Џенаро Гатусо денеска го одржа и првиот тренинг како предводник на Милан и веднаш донесе контроверзна одлука.

 

Поранешниот капитен на “росонерите” одлучи да им го одземе слободниот ден на фудбалерите со цел тие да ја задржат концентрацијата. Според Калчомеркато, 39-годишниот стручњак планира да воведе железна дисциплина во тимот, нешто што беше карактеристично за него додека активно играше фудбал.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи