Обвинителството побарало притвор за сите 36 обвинети

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Основното јавно обвинителството за организиран криминал и корупција побара од Кривичниот суд изрекување мерка притвор за сите 36 лица против кои покрена истражна постапка поради основано сомнение за сторено кривично дело Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста во врска со настаните од 27 април во Собранието, неофицијално  потврдуваат извори од Јавното обвинителство.

 

Обвинителство утринава соопшти дека е донесена Наредба за спроведување на истражна постапка против триесет и шест лица. Оттаму велат дека завршиле со предистражната постапка по преземање на сите дејствија за утврдување на фактите. За ова дело се предвидени најмалку 10 години затвор.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи