Двајца аргентински капетани осудени на доживотен затвор за смртта на 30.000 лица

Facebook
Twitter
Email
Print

Двацата поранешни капетани на аргентинската морнарица Алфредо Асиц и Хорхе Едуардо Акоста осудени се на доживотна казна затвор поради злосторства против човештвото.

 

Тие се осудени за злосторства сторени од 1976 до 1983 година како воени команданти, кога мачеле и убивале стотици политички ривали. Осудените се меѓу 54-те лица кои се товарат за воени злосторства направени во Поморската механичка школа (Есма). Асиц, познат и како „Ангел на смртта“ одби да се извини на семејствата на жртвите.

 

„Организациите за човекови права се групи за одмазда и прогон. Никогаш нема да побарам простување“, изјави тој во текот на судењето.

 

Асиц и Акоста, наречен Тигар, осудени се и во 2011 година на истата казна за мачење, убиства и прогон. На доживотна затворска казна осудени се 29 лица.

 

Повеќе од 30 илјади лица се убиени во воената завера која ја водеше генерал Хорхе Рафаел Видела, кој дојде на власт во 1976 година, најавувајќи дека ќе се справи со опасноста која ја носи комунизмот.

 

За време на седумгодишниот терор, левичарските активисти и обични граѓани беа илегално заробувани и убивани. Нив ги носеле во тајни центри за мачење и ликвидација, направени за време на „Валканата војна“.

 

Есма беше најголемиот аргентиски центар за измачување, кој во 2004 година беше претворен во музеј за човекови права. за време на тој период, најмалку пет илјади лица биле заробени во овој центар, од кои над 90 отсто веќе не биле видени. Некои биле застрелувани, додека други биле дрогирани и фрлани од авион во Атлантскиот Океан.

 

Судењето за тие злосторства почна во 2012 година.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи